Kdy postavit dítě poprvé na lyže?

Dítě v lyžařské výbavě

Dítě v lyžařské výbavě, helma, Holčička s helmou, radost z lyžování, dítě ski365,


Zimní radovánky jsou krásné a každé dítě si rádo hraje v čerstvě napadaném sněhu. 

Kdy je nejlepší doba přejít od hraní k lyžování? 

Standardně se doporučuje začít s lyžováním po třetím roce věku. I přes doporučení se objevují na sjezdovkách i mladší děti. Vždy záleží na fyzickém i psychickém vývoji dítěte, podle toho se rozhodujeme kde postavit dítě poprvé na lyže. To znamená, že je potřeba brát ohled na motorické schopnosti dítěte a také, zda bude schopné pochopit pokyny a proč lyžuje. U některých dětí probíhá vývoj déle a proto není potřeba uspěchat první lyžování a počkat třeba do další sezony, aby dítěti nevznikl k lyžování odpor. 

Jak začít s prvním lyžováním? 

Důležité je správné vybavení. Pro děti je ideální vypůjčení vybavení na celou sezónu. Spoustů sportů nabízí vypůjčení kompletního vybavení a u výběru vám poradí zkušený personál. Vzhledem k tomu, že děti rychle rostou, budete mít při vypůjčení pokaždé správnou velikosti a nebudete muset kupovat nové vybavení.

Naučit dítě lyžovat sám x výuka v lyžařské škole?

Pokud se rozhodneme dát dítě do lyžařské školy, musíme první zvážit pár otázek. Zvládne být dítě samo hodinu bez přítomnosti rodiče? Zvládne poslouchat instruktora? Podle toho se dále rozhodujeme kdy postavit dítě na lyže poprvé. 

Někoho nenapadne nad takovými otázkami přemýšlet, ale dítě z takové jedné hodiny může mít buď skvělý zážitek nebo trauma. Představte si, že jste postaveni k úplně cizímu člověku, odloučeni od maminky a táty a musíte toho cizího člověka poslouchat a lyžovat, z čeho jste unavení a bolí vás nožičky. Některé děti snáší výuku v lyžařské škole skvěle hned na první lekci, jiné si sednou s instruktorem po pár lekcích a nebo prostě nebudou spolupracovat nikdy. Na první lekci můžete dítě připravit, povídat si s ním co se bude dít, jak bude hodina probíhat, a pak už je to na instruktorovi a dítěti samotném, jak spolu zvládnou spolupracovat. 

Když se rozhodnete naučit dítě sami, počítejte s tím, že to nemusí probíhat hladce. Některé děti lépe spolupracují s jiným člověkem než s rodičem. Také byste měli zvážit, zda opravdu máte dostatečné znalosti a dovednosti, abyste dítě naučili správně lyžovat. Přece jen v lyžařských školách jsou instruktoři, kteří mají kvalitní znalosti a dovednosti, takže ví jak s dítětem pracovat i v případě opakování nějakých chyb, kterých si vy nemusíte vůbec všimnout. 

První lyžařské zážitky by neměly trvat déle než 2 hodiny denně. Dítě se v nízkém věku rychle unaví a ideální je proto začít ráno, kdy jsou děti odpočaté. Během prvních lekcí je dobré dělat přestávky a zabavit dítě i něčím jiným, protože malé děti neudrží hodinu v kuse pozornost. 

Při začátcích lyžování nezapomínejte volit mírné svahy, kde není příliš rušno. Nečekejte, že dítě bude jezdit hned samo na vleku. Už od prvních pokusů ho veďte ke správnému postoji a hlavně dítě motivujte. Důležité je ho naučit zastavit a až poté zkoušet další dovednosti. A nezapomeňte, když půjdete na lyže další sezónu, začnete s opakováním úplně od začátku. Většina dětí zapomene, jak vlastně brzdit nebo zatočit. Už víte, kdy postavit dítě poprvé na lyže?

Tak vzhůru na první lyžovačku! 🙂 

Náš další článek: Jak se orientovat na svahu?

Jak se orientovat podle označení na svahu?

 

Komentáře nejsou povoleny