Jak si správně vybrat lyžařské boty?

Lyžařská bota

Lyžařská bota, Vhodná obuv na lyžování, výběr lyžařských bot,


Přemýšlíš, jak si správně vybrat lyžařské boty? My ti představíme parametry, podle kterých by ses měl orientovat při výběru.

Dámské x pánské lyžařské boty

Dámské a pánské boty mají jinak tvarovaný skelet boty. Ženy mají níže lýtkový sval a pata je užší. Muži mají jinak tvarovaný skelet v oblasti lýtka a boty bývají tužší, aby vydržely větší tlak. 

Velikost lyžařské boty 

Základním parametrem boty je správná délka a šířka. Důležité je si změřit každé chodidlo zvlášť, jelikož je běžné, že se mohou chodidla lišit o pár centimetrů. 

Flex index – tvrdost skeletu lyžařské boty

Parametr, který definuje ohebnost lyžařské boty. Informace, která vyjadřuje, kolik síly je potřeba k ohnutí komína lyžařské boty o 10°. Index se pohybuje od 40 do více než 130. Dětské lyžařské boty mají index 40 až 90, nejvyšší čísla jsou vhodné pro dětské závodníky. 

Začátečníci 

Pro začátečníky nebo rekreační lyžaře je vhodný index v rozmezí 60 – 80. Jsou ohebné a začátečník v nich zvládne lyžovat i celý den. Jsou ale vhodné pro pomalejší jízdu. 

Pokročilí lyžaři 

Pokud řežete velké oblouky, lyžování si užíváte a potřebujete perfektně ovládat lyže, je ideální index 90 – 110. Jsou to stále pohodlné boty, které jsou určeny pro sportovnější styl jízdy. 

Profesionální lyžaři

Pokud naprosto milujete lyžování, máte skvělou techniku a milujete vysoké rychlosti, jsou pro vás ideální boty s nejvyšším indexem 120 – 130. Lyže dokážete jednoduše ovládat, podrží vás i ve vyšší rychlosti ale nemusí být až tak pohodlné. 

Flex index je jiný u dámských a pánských bot

Pánský začátečník 60 – 80, dámský začátečník méně než 60

Pánský mírně pokročilý 90 – 100, dámský mírně pokročilý 65 – 80

Pánský pokročilý 110 – 120, dámský pokročilý 85 – 100

Pánský expert nad 130, dámský expert nad 110

Jak vybrat zapínání lyžařských bot

Způsob zapínání je důležitý faktor při výběru lyžařských bot. Dospělé modely mají obvykle 3 – 4 přezky. Pokud má bota jen 3 přezky, střední musí být  vždy umístěna na nártu a otočena v úhlu 45 stupňů, aby dobře zafixovat nohu. 

Typy lyžařských bot

Nejoblíbenějším typem bot jsou lyžařské boty na upravené sjezdovky. Vhodné pro začátečníky i pokročilejší lyžaře, kteří chtějí mít své nohy v pohodlí. Poskytují komfort, jsou měkké a nezpůsobují otlaky. Bota je širší v oblasti kotníku i přední části skeletu.

Druhým typem bot jsou lyžařské boty race. Mají pevný skelet, jednoduše se ovládají a rychle přenášejí sílu nohy na lyže. Nejsou pohodlné na celodenní nošení. Bota je úzká s vyšším komínem.

Posledním typem lyžařských bot je all mountain. Tento typ je střed mezi botami race a botami na upravené sjezdovky. Hodí se do terénu i na celodenní lyžování. 

Častou chybou při výběru lyžařských bot je špatně zvolená velikost. A jak si teda vybrat správné lyžařské boty? Spoustu lidí si kupuje zbytečně velkou botu. Ideálním způsobem výběru lyžařské boty je změření velikosti chodidla. Velmi dobrou úpravou lyžařských bot jsou anatomicky tvarované vložky, které vám upraví podle tvaru vašeho chodidla. Noha vám bude v botě lépe sedět a také reagovat na pohyby. 

 

A jak si správně zapnout lyžařské boty? To si povíme zase příště… 

Lyžování na ledovci aneb lyžování i v létě!

Kdy postavit dítě poprvé na lyže?

 

Zdroje: 

https://www.muziker.cz/blog/jak-se-vyznat-v-lyzarskych-botach?gclid=Cj0KCQjw4s-kBhDqARIsAN-ipH1d1blQnsVbrVeSWHOmcTcUnsZ8zPGAd3stBO97RdG0N-Spv415A1YaAmw2EALw_wcB

https://www.lyze-radotin.cz/nakupni-radce/jak-vybrat-lyzarske-boty?gclid=Cj0KCQjw4s-kBhDqARIsAN-ipH2X9piyuAGehOqdV2ZAwMTApmF3vbW51wEDVzR9ob8S-qfUvadA9SoaAt2JEALw_wcB

 

Komentáře nejsou povoleny