Domácí péče o lyže krok za krokem

Domácí péče o lyže krok za krokem

Domácí péče o lyže krok za krokem, Péče o vybavení, Péče o lyže, Péče o snowboard, Uskladňování vybavení, servis


Ztratí moje lyže za desítky tisíc přes léto svou hodnotu?

Stejně jako u auta, hodnotu lyží tvoří jejich unikátnost, pořizovací cena a stav. Stavem myslíme nejen opotřebení, ale i jakou funkci mohou nabídnout svému majiteli. Vázání se může přešroubovat, ale co deska lyže či snowboardu? 

I když asi většina lyžařů svěřuje péči o své lyže a snowboardy do rukou specializovaných servisů, základní péče je jednoduchá a zvládnete ji i vy. Pro někoho to je dokonce zábava nebo rituál.

lyže vrstvy SKI365
Z čeho se skládá lyže – SKI365

Na začátek je třeba říct, že prvotně je důležité hrany co nejvíc chránit. Proto je dobré používat při převážení a skladování pásky na lyže, které zabraňují kontaktu hran a tím pádem jejich poškození.

Velmi nákladná a obtížná je oprava skluznice. Určitě nedojíždějte na lyžích až k autu na parkovišti posypaném štěrkem. Jarní lyžování odkrývá hlínu a kameny, těm se určitě na svahu vyhněte. Vyhýbejte se prakticky všemu, co není bílé 🙂

Lyže by také v ideálním případě měly mít vždy namazanou (navoskovanou) skluznici a ostré hrany. O tom, že pro různé teploty sněhu jsou vhodné různé vosky napíšeme ve zvláštním článku.

A teď k samotnému proces údržby. Ten je rozdělen do několika kroků: 

  • nejprve se speciálním kartáčem se škrábe starý vosk ze skluznice, pak je třeba ji odmastit například technickým ředidlem. 
  • Pokud ve skluznici objevíte malou dírku, budete potřebovat speciální skluznicové tyčinky, ty se pájkou roztaví, díra se zalepí a skluznici je třeba pak dobře zahladit. 
  • na řadu pak přichází samotné voskování. Vosk se roztaví speciální žehličkou, poté se rozkape na skluznici a následně se zažehlí po celé délce lyže. Po zaschnutí je třeba vosk stáhnout speciální škrabkou 
  • V posledním kroku je třeba celou skluznici překartáčovat a vyleštit 

Je ale potřeba říct, že jsou případy, kdy se bez služeb servisu nejspíš neobejdete, jako třeba pokud se vám podařilo do skluznice udělat díru větší, a nebo to platí také v případě, když jsou vaše hrany příliš tupé. Pro udržení ostrých hran se mohou použít ruční brousky, ale v případě většího otupení už je potřeba použít broušení strojové.

Pokud jste pravidelný lyžař, doporučujeme tuto údržbu provést dva až třikrát za sezónu. Pokud se ale považujete spíše za příležitostného jezdce, může to stačit pouze jednou

Na závěr vám dáme malý tip, který dokáže prodloužit životnost vašich lyží.  Po ukončení sezóny se doporučuje lyže zakonzervovat, to v praxi znamená, že se vosk z lyží neseškrabává, ale nechává se na nich do začátku další zimní sezóny.

A kam lyže na léto uložit? Udržujte je na suchém, chladném místě s přístupem vzduchu. Nedávejte je na půdu, kde by léto strávily v sauně – mohly by se rozlepovat a materiály vizuálně i funkčně degradovat. A jakmile vám lyžování či snowboarding začne chybět, vždycky můžete dojít k nám. Jsme tady pro vás celoročně.

Shrnutí:

  1. vyhýbat se poškození na svahu a parkovišti
  2. lyže po jízdě vždy osušit
  3. pravidelně kontrolovat, voskovat a brousit
  4. jednou za čas velký servis s opravami skluznic
  5. po sezóně skluznice navoskovat a hrany naolejovat

Tak co, zakonzervujete si lyže po této sezóně sami? 

A jak vypadá velký servis? Podívejte se na celý proces očima technika.

 

Zdroje

Rozhovor s šéftrenérem SKI365 Tomášem Růžalovským

https://www.avexski.cz/blog/bezkari-i-lyzari-si-mohou-sve-lyze-vymazlit–servis-zvladnete-i-doma/
https://www.youtube.com/@renounskis/
https://www.youtube.com/@avexski2239


Komentáře nejsou povoleny