Apres ski – oblíbená část zimní dovolené?

Apres ski - Oblíbená část zimní dovolené

Apres ski - Oblíbená část zimní dovolené, dovolená na lyžích,


Původ tradice Apres ski vznikl ve Francii v 50. letech 20 století, v době kdy se lyžování stalo populární po celém světě. Doslovná definice Apres ski je “společenská aktivita a zábava po celodenním lyžování”, tedy že si po dni stráveném na sjezdovce a nejlépe ještě v lyžařském vychutnáte zasněžené hory se sklenkou dobrého drinku nebo kávy společně s přáteli.

Ale nenechte se mýlit, Apres- ski nemá žádná pravidla ani univerzální čas a místo, může se jednat o popíjení skleničky vína v hotelovém lobby po lyžovačce, vychutnávání voňavého svařáku během opalování na lehátku o přestávce mezi jednotlivými sjezdy a nebo může jít o divoký mejdan až do ranních hodin. Nicméně nejčastější forma je “zaparkování” zábavy do nejbližší hospůdky, která je součástí téměř každého lyžařského střediska.

 

A když zamíříme třeba k naším rakouským sousedům, Apres-ski bary najdete v podstatě na každém rohu – na vrcholku hor, na mezi zastávkách na svahu a v centru každého městečka.

Každý Apres-ski bar nabízí širokou škálu především alkoholovým nápojů, klasický svařák (v Alpách tolik oblíbený Glühwein) punč nebo grog asi není třeba představovat, ale pokud se vydáte za hranice, rozhodně doporučujeme vyzkoušet italské Bombardino (mix vaječného koňaku a brandy a kopa šlehačky k tomu).

V Rakousku se pak asi nejčastěji setkáte s Jägertee -na první dobrou by se vám mohlo zdát, že jde o lehce posilněný čaj, ale zdání klame. Jägertee je připravovaný ze silného rumu, černého čaje, červeného vína a jakékoli pálenky (drink jen pro odvážné :))

No a pokud se vydáte na lyže přes oceán a budete si chtít připít s místními Amíky, bude to nejspíš pivem a nebo jejich oblíbeným drinkem Bloody Mary (co že to?:)


Spolu s lákavou nabídkou všemožných drinků a schnapsů (čili kořalek) ale vzniká problém, o kterém se mluví čím dál častěji a tím je bezpečnost na svahu. Ono je to složitá situace, protože velmi často se stává, že si lyžaři nepočkají na posilnění až po lyžovačce, ale alkoholový mok si dopřávají již během dne. 

Přitom ale téměř všechny země mají nulovou alkoholovou toleranci a opilost na svahu je přísně postihována*.

Například v Itálii po překročení hranice 0,5 promile alkoholu můžete dostat pokutu ve výši až 1000 eur (tahle částka už hodně zabolí) a překročení hranice 0,8 promile je dokonce hodnoceno jako trestný čin. Francie je na tom podobně. 

Benevolentnější jsou pak nasi rakouští sousedé, tam alkohol na sjezdovkách zakázaný není. A je to na zodpovědnosti každého lyžaře, aby posoudil, zda se cítí kompetentní svah sjet či nikoliv. Nicméně i přesto se tam reálně provádějí namátkové kontroly a pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu může být ze sjezdovky vykázán nebo může přijít o skipas. 

Také nesmíme zapomenout zmínit, že pokud pod vlivem alkoholu způsobíte nehodu, od vaši pojišťovny pravděpodobně neuvidíte ani korunu a pojištění odpovědnosti se na tuto situaci s největší pravděpodobností vztahovat ani nebude. 

Nicméně jisté je, že se Apres-ski stalo oblíbenou součástí běžné zimní dovolené po celém světě – a my musíme souhlasit. Tak se možná někde v nějakém potkáme! :))


Na závěr jsme se zeptali našeho českého reprezentanta v rychlostním lyžování Radima Palána, které Apres-ski bary jsou v naší domovině podle něho nejlepší, jednoznačná odpověď zněla Špindlerův mlýn a Dolní Morava.

Pokud máte tip na nějaký v zahraničí, dejte nám vědět 🙂

 

Skol!



  • Zdroj: https://ekonomickydenik.cz/cesi-priznavaji-ze-pri-lyzovani-popijeji-v-italskych-alpach-je-uz-alkohol-zakazany-hrozi-velke-pokuty-ci-obvineni-z-trestneho-cinu/






Komentáře nejsou povoleny