Příroda ovlivňuje zimy posledních let. A kdo ovlivňuje přírodu?


Česko zažilo nejteplejší rok za posledních 57 let. Průměrná teplota byla téměř dva stupně nad normálem.

Kromě února a března byly všechny měsíce loňského roku teplotně nad normálem, který meteorologové počítají z let 1981 až 2010. Loňský rok byl v Česku nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota 9,6 stupně Celsia byla o 1,7 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dosud nejteplejší byly roky 2014 a 2015 s průměrnou teplotou 9,4 stupně Celsia.

Nejvyšší odchylka průměrné měsíční teploty od normálu byla loni zaznamenána právě v dubnu, a to 4,8 stupně. Teploty na některých místech Česka se už ve čtvrtém kalendářním měsíci přiblížily k tropické třicítce.

Nejvyšší teplotu za celý rok meteorologové podle dostupných údajů zaznamenali 1. srpna v Řeži u Prahy, kde tehdy rtuť vystoupala na rovných 38 stupňů. Naopak nejnižší teplota činila minus 28,8 stupně a byla naměřena 28. února na stanici Jelení na Karlovarsku mimo síť spravovanou ČHMÚ.

Zatímco průměrné teploty byly letos po většinu roku mimořádně vysoké, úhrn srážek značně poklesl. Po devět měsíců byl pod dlouhodobým normálem za roky 1981 až 2010. Například v únoru a listopadu se dokonce propadl jen zhruba na třetinu dlouhodobého průměru a v dalších třech měsících byl na méně než polovině normálu.

Zdoj: ČTK

Pro přírodu to určitě není dobrá zpráva a pro milovníky zimy a zimních sportů už vůbec ne. Přesto lze částečně nahradit nepříznivé přírodní podmínky technologiemi, které vytvářejí příležitost “simulovat pocity” v aktivitách, které v minulosti byly vysloveně zimními činnostmi. Technologie SKI365 nabízí alternativu jak ve formě lyžařských trenažérů (pro lyže, snowboard a nově i pro běžky) nebo ve formě lyžařských sjezdovek a drah s celoročním využitím jak pro vnitřní nebo venkovní instalace.

Komentáře nejsou povoleny