Výběr vhodných lyží a holí na umělé povrchy

SKI365 - výběr vhodných lyží a holí na trenažéry je důležitý

Výběr vhodných sjezdových lyží a holí

Výběr vhodných sjezdových lyží a holí pro trenažér je trochu jiný než pro sníh. Povrch trenažéru je umělý a v příčném směru (zejména pro smýkání) je skluz o něco náročnější než pohyb po upravené sjezdovce. S vědomím tohoto faktu vybírej (zejména pokud jsi začátečník nebo mírně pokročilý) vybavení o jednu délku kratší, než běžně.

S nastavením vypínání může pomoci chytrá tabulka nebo aplikace v mobilu.

Pro začátečníky a lehce pokročilé lyžaře: Délka lyží (cm) = Výška (cm) x 0,9 – 5
Pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře: Délka lyží (cm) = Výška (cm) x 0,8 – 10
Pro alpské lyže platí, že optimální délku lze určit následujícím způsobem: Délka lyže = (váha jezdce v kg) x 5

Lyžařské hole jsou důležitou součástí výbavy pro lyžaře. Musí být vybrány správnou délkou, aby bylo dosaženo optimálního výkonu a komfortu při lyžování. Následující informace jsou praktickým průvodcem pro výběr délky lyžařských holí pro dospělé i děti.

Uchopte hůl za madlo, stejně jako při lyžování. Zapíchněte holi do sněhu tak, aby paže od ramene byla svisle dolů. Předloktí by mělo být vodorovné se zemí. 

Pro použití na trenažéru platí stejný postup, jen s rozdílem, že místo zapichování je hrot hole položen na podlaze.

Výběr správné délky holí je důležitý pro pohodlné a bezpečné lyžování. 

Výběr vhodného snowboardu

Pro začátečníky a lehce pokročilé snowboardisty: Délka snowboardu (cm) = Výška (cm) x 0,85 – 15
Pro středně pokročilé a pokročilé snowboardisty: Délka snowboardu (cm) = Výška (cm) x 0,85 – 5
Pro snowboardy platí: Délka snowboardu = (váha jezdce v kg) x 1,3*

Výběr vhodných běžeckých lyží a holí

Pro klasické běžecké lyže je vhodné volit délku 25-30 cm delší než výška běžce, zatímco pro skatingové lyže se volí délka pouze o 5-15 cm delší než výška běžce. V půjčovnách běžeckých lyží můžete také najít tabulky, které vám pomohou vybrat správnou délku v závislosti na hmotnosti a zkušenostech.

Výběr správné délky holí pro klasický styl běžeckého lyžování je klíčový pro zajištění správné techniky a efektivity pohybu. Zde je několik tipů jak správně vybrat délku holí pro dospělé a děti.

Především je třeba vzít v úvahu výšku lyžaře a jeho preferovanou délku holí. Pokud však neznáte preferovanou délku, můžete použít následující metodu:

  • Postavte se rovně a zapíchněte hole podél nohy z vnější strany. Délka holí by měla být taková, aby dolní část rukojeti byla na úrovni podpaží a vrchní část byla mezi bradou a nosem.

Dospělí by měli volit holky s délkou mezi 86 a 95% své výšky. Pro děti by měla být délka holí zhruba mezi 50 a 90% jejich výšky.

Pro začátečníky a lehce pokročilé běžkaře: Délka lyží (cm) = Výška (cm) x 1,0 – 10
Pro středně pokročilé a pokročilé běžkaře: Délka lyží (cm) = Výška (cm) x 1,0 – 15
Pro běžky platí: Délka lyže = (váha jezdce v kg) x 7

Při výběru holí také vezměte v úvahu materiál a tvrdost. Pokud jste začátečník nebo mírně pokročilý, doporučujeme vybírat hůlky z lehkého a flexibilního materiálu, který poskytne více odpružení. Pokud hledáte hůlky pro pokročilé nebo závodníky, hledejte hůlky z tvrdšího a odolnějšího materiálu, který poskytuje větší podporu a přenos síly.

Komentáře nejsou povoleny