Jak si správně zapnout lyžařskou botu

SKI365 jak si správně zapnout botu,

Lyžařky, Snowboarďáci, jak si zavázat SNB boty, Jak si zapnout lyžáky, Správná obuv,


Špatně zapnuté lyžáky vám mohou zkazit radost i styl.

Důležitý je výběr samotné boty, která by neměla být příliš velká ani malá. každá noha je jinak velká a široká, má jinou klenbu a nárt… 

Lyžáky se skládají z botičky a skeletu. Zatímco botičky jsou pro každou velikost ušité dle rozměrů, skelety se vyrábějí stejné pro několik velikostí botiček (podobně jako přilby). Botička se dá úplně vyjmout a je dobré při výběru zkusit samotnou botičku. Opravdu dobré lyžáky lze tepelně upravit na velikost a tvar konkrétní nohy. Kromě velikostí je jeden z důležitých parametrů také tuhost, takzvaná flexe. Čím vyšší číslo, tím tužší bota. Je to fyzicky náročnější, ale je to podobné jako s tuhým podvozkem sportovního auta. Máte lepší kontrolu nad lyží a přesnější zpětnou vazbu. Měkké a pohodlné boty nemusím být naškodu, ale mají své omezení. Stejně tak vydržet celý den v opravdu tuhých botách není žádný med (i proto si je někteří po dojezdu k lanovce povolují).

Tentokrát si ale rozebereme zapínání lyžáků obecně, nebo například lyžáků půjčených. V půjčovnách častěji najdete univerzálnější vybavení a tady bude pravděpodobně patřit také měkčí bota. Vyberte si takovou, která opravdu sedne. Už doma začněte tím, že si vezmete pořádné lyžařské ponožky. Jak mají lyžařské ponožky vypadat? Jsou vysoké až pod kolena (rozhodně vyšší než lyžáky, jsou hrubé (tlusté) a ideálně nesmrdí po celém dni (budete se do nich potit). Ponožky natáhněte úplně nahoru, dejte si záležet, abyste na chodidlech, patě ani holeni neměli ponožky nijak přeložené nebo shrnuté. Dbejte na to, aby ponožky byly suché, mokré totiž také mohou vést k puchýřům, prochladnutí a dalším nekomfortním pocitům (Věděli jste, že mokrá ponožka do boty hůře klouže, má větší tření).

Krok za krokem jak správně postupovat

Lyžáky nejprve úplně povolte a pořádně rozevřete. Pamatujte, že studený plast je méně poddajný, kdežto teplý se krásně rozevře. Nenechávejte proto své lyžáky na chladném či mrazivém místě přes noc, ráno můžete mít problém se obout. Pořádně odklopte jazyk, obujte se do lyžáky a dotažte nohu do paty lyžáky. Jazyk musí být uprostřed, pod oběma plasty. Potáhněte jazyk nahoru a usaďte nohu uvnitř. Kalhoty se přetahují až zvenku přes lyžáku, rozhodně se nezastrkují a nezapínají dovnitř.

Lyžáky nesmí být volné, způsobují pak puchýře a nedovolují kontrolu lyže. Také nesmí být moc utáhnuté, neprokrvují se pak prsty a to je, zvlášť v mrazu, velmi nepříjemné. Řada lidí se bojí pořádně utáhnout lyžáky, ale to je chyba. 

SKI365 postup jak si správně zapnout lyžařskou botu
SKI365 pořadí zapínání přezek

Před zapnutím přezek je nutné nohu dobře ustavit uvnitř boty. Klidně párkrát lehce kopněte patou o zem. Pak zapneme nejdůležitější přezku, která je nad kotníkem (2. shora), ta totiž drží nohu a hlavně patu dole.

Druhá nejdůležitější přezka je ta horní. Díky ní dokážete udržet tlak na jazyk boty a tím držet předo-zadní rovnováhu. Jazyk boty je jako plynový pedál, když na něj špatně dosáhnete, nebude  se vám řídit dobře.

Poslední dvě přezky utáhněte tak, abyste dokázali mít cit v prstech, ale aby se vám samovolně nezvedaly. Nakonec zapněte pásek se suchým zipem.

Po zapnutí přezek je ještě jednou všechny dotáhněte. Zapnutí jedné přezky často umožní dotáhnutí sousedních přezek.

Správně zapnuté boty umožňují pohyb holeně vpřed bez zvednutí paty. Prsty nejsou skrčené ani uškrcené bez přívodu krve.

Zdroje:

jak si zapnout lyžařskou botu

Komentáře nejsou povoleny