Jak se orientovat podle označení na svahu?

Orientace na svahu, Značení svahů, Orientace na sjezdovkách

Orientace na svahu, Značení svahů, Černá sjezdovka, Symboly, Značky, Svah, Orientace na sjezdovkách


Každý lyžař by se měl před vstupem na svah seznámit s obtížností jednotlivých sjezdových tras a měl by mít přehled o jejich barevných označeních. Každá barva totiž znamená jinou úroveň obtížnosti. A V případě, že se ocitne na sjezdovce, na které mu jeho lyžařské schopnosti nestačí, hrozí nebezpečí nejen jemu, ale také ostatním. 

Pokud jste nováček nebo se v jednotlivých označeních ještě úplně neorientujete, pojďme se tomu společně podívat na zoubek! 🙂

Na začátek je třeba říct, že Evropská lyžařská střediska se řídí trochu jiným systémem hodnocení lyžařských tratí, než třeba střediska v Severní Americe a Kanadě. 

Evropa rozlišuje tyto 4 barevná označení:

  • Zelená – velmi snadné (často se jedná o spojovací přejezdy mezi různými sjezdovkami). Sklon < 11° 
  • Modrá – trasy jsou snadné (perfektní pro začátečníky, klidnou jízdu, body carving). Sklon 12°- 17°
  • Červená – trasy jsou středně náročné (sjezdovka, která pokročilému lyžaři umí nabídnout hodně zábavy). Sklon 18°- 24°
  • Černá – tratě jsou pro experty (sportovně náročné trasy). Sklon 25°- 40°

Jinde ve světě se ale setkáte s tímto barevným označením: 

  • Zelená – trasy jsou velmi snadné pro úplné začatečníky. Sklon < 14° 
  • Modrá – trasy jsou snadné, ale jsou pro mírné zkušené jezdce. Sklon 15° – 22°
  • Černá – pro lyžaře se zkušenostma. Sklon 23°- 26°
  • Dvojitá černá – tratě jsou pro experty. Sklon 27°- 40°

Na základě čeho se barevné hodnoceni určuje? 

O tom jaká barva bude svahu přiřazena rozhoduje hlavně strmost svahu a stupeň obtížnosti. Stupněm obtížnosti je myšleno to, že některé sjezdovky obsahují nebezpečí a překážky, jako jsou stromy, nebo prudké změny sklonu. Určitě se najdou tací, kteří tento druh nebezpečí vyložené milují a vyhledávají, ale pro druhé to může představovat velké riziko. 

Strmost je měřena buď v procentech nebo ve stupních. 

Taky je dobré vědět, že trasa se hodnotí vždy podle své nejtěžší části, i když je zbytek trasy snadný. V rámci každé barvy sjezdovek jsou tedy obtížnější a lehčí úseky.

Obtížnost se určuje podle nejobtížnějšího místa trati (ne jako průměrná obtížnost).

Níže se můžete podívat, jak je barevně rozlišena obtížnost jednotlivých tras podle sklonu, jak v Evropě tak v Americe a Kanadě. 

Jen pro zajímavost – náš úspěšný reprezentant v rychlostním lyžování, který se teď na mistrovství světa ve Francii umístil na krásném třetím místě (gratulujeme!!), jel ve sklonu neuvěřitelných 54°! Tomu říkáme odvaha! 

Jak poznat, která úroveň je vhodná právě pro vás? 

Pokud máte problém se zastavováním, zatáčením nebo se cítíte nekomfortně při nástupu na vlek, raději zůstaňte v modré zóně dokud se vaše skills trochu nezlepší. 

Pokud cítíte, že jste master v ovládání lyží a oblouky vám nedělají problém – je čas vyrazit na červenou 🙂

Co dělat, pokud se objevíte na nesprávném svahu?

Určitě se to už stalo každému z nás. Omylem jste se ocitli na svahu, který přesahoval vaši úroveň dovedností. Jak z toho ven? 

  1. Vždy můžete zavolat lyžařskou hlídku. Bezpečnost lyžařů je důvod, proč tam jsou. A oni vás raději vyvedou z nebezpečné zóny, než aby museli ošetřovat zranění, kterému se dalo předejít. 

      2. Pokud jste nad sjezdovkou, sundejte si lyže a vraťte se k vleku pěšky. Lyžařská střediska vám umožní svézt se lanovkou dolů.

Nikdy se nesnažte sjet sjezd na sílu nebo proto, že vás hecují vaší přátelé. Nemá to smysl a může to skončit v lepším případě lehkým zraněním, v horším případě zbytečným předčasným ukončením lyžařské sezóny. 

A v případě, že podmínky na jízdu nejsou úplně optimální – přes mlhu nevidíte na metr před sebe, je málo sněhu nebo naopak hodně ledu, není ostuda přizpůsobit jízdu a výběr tratě a jít třeba o úroveň níže. 

 

Tak bezpečnému ježdění zdar! Skol!

 

Zdroje:

https://newtoski.com/

https://alpinsider.comKomentáře nejsou povoleny