Zimní sezóna se blíží a je načase přemýšlet, jak připravit zimní vybavení na sezónu. V zahraničních střediscích sezóna už začala a venkovní teploty nám dávají jasné znamení, že zima klepe na dveře. Máš vše připraveno na první zimní radovánky na svahu? Je sice teprve září, ale později budou všude dlouhé řady a přece jen, na našich horách už první vločky spadly minulý víkend.
Lyže a snowboard
O lyže a snowboard se musí pečovat po sezóně i před jejím začátkem. Po sezóně je dobré lyže/snowboard nechat pořádně vyschnout a v servise profesionálně navoskovat. Tím zajistíš, že skluznice nevysychá a je na další sezónu předpřipravená. Na začátku sezóny vosk ze skluznic stáhnou a rozžehli tak, aby se ti dobře jezdilo.
Pokud si po sezóně servis lyží/snowboardu neřešil, dej lyže/snowboard do servisu určitě nyní. Nechej své vybavení navoskovat teď, také si nechej obrousit hrany a hlavně seřídit vázání, protože i když se tvá boty nezměnila, vázání se může vlivem užívání i teplot rozhodit.
Voskování slouží k lepší ovladatelnosti lyží na sněhu a navíc prodlužují životnost lyží nebo snowboardu. Broušení hran usnadňuje lepší najíždění do oblouků a zároveň zlepšuje přesnost a požitek z jízdy pak bude úplně jiný.
Běžky
U běžeckého lyžování a jeho vybavení platí podobná pravidla jako u lyži a snowboardu. Po sezóně je dobré vybavení nechat pořádně vyschnut a navoskovat skluznice. U běžek většina lidí volí domácí servis před tím profesionálním.
Běžky by si měl po sezóně naparafínovat, pokud si to neudělal na konci sezóny, začni s tím na začátku. Po parafínování se ze skluznice stáhne vosk speciální akrylátovou stěrkou, vždy ve směru skluzu, aby jste nepoškrábali ani skluznici ani žlábky. Poslední krok je skluznici vykartáčovat. Připravenou skluznici poznáte, že se bude lesknou a uvidíte na ní stopy parafínu.
Přečti si náš další článek jak pečovat o lyže doma krok za krokem 🙂